Milí zákazníci, ďakujeme za vašu podporu. Aj vďaka vášmu nákupu, môžeme robiť prácu, ktorá nás napĺňa a má pre nás zmysel. Ďakujeme.

ZVONÍCI STROMEK

Sme veľmi radi, že vám v našom KURÁTORSKOM VÝBERE môžeme priniesť aj túto vianočnú nádheru.


Zvoniaci stromček  rýdzo českej výroby je pôvodnou českou variantou celosvetovo obľúbeného anjelského zvonenia. Počiatky jeho výroby sú datované do 50. rokov minulého storočia do Frýdlantu v Čechách. Vtedajšia pobočka národného podniku ELITEX Liberec začala ako vôbec prvá s výrobou Zvoniaceho stromčeka. V priebehu 70. rokov prebehol odpredaj kompletného výrobného programu do Výrobného Družstva Invalidov (VDI) Zvolen. Samotná výroba potom prebiehala v jeho pobočke v dedinke na úpätí Národného parku Veľká Fatra Horná Štubňa neďaleko Kremnice a Turčianskych Teplíc do roku 1989.

Tam súčasní majitelia objavili nástroje na samotnú výrobu, ktoré boli z väčšej časti zachované v pôvodnej podobe. Tieto pôvodné nástroje, predstavovali 2 palety hrdzavého šrotu. Dnes je už VDI minulosťou a preto od jeho nástupcu, spoločnosti Koplast v. d., odkúpili v roku 2011 pôvodný výrobný program.

Viac ako rok usilovne pracovali na znovuobnovení výroby. Dnes Vám predstavujeme rýdzo pôvodnú a úplne unikátnu podobu Zvoniaceho stromčeka. Dnešná výroba je rovnako ako v minulom storočí pôvodná a síce ručná. Kompletné diely, práce a všetky komponenty sú rýdzo českej výroby a českého pôvodu. Napriek všetkým aspektom dnešnej doby zachovali pôvodnú ručnú prácu, originalitu a kvalitné české komponenty.

Sme veľmi radi, že Vám práve v dnešnej dobe môžeme ponúknuť pôvodný zážitok kúzla Vianoc nášho detstva. Nálada Adventu a Vianoc doplnená o nezabudnuteľnú kulisu zvuku zvonenia rozžiari, tak ako v minulosti, predovšetkým oči vašich detí.

HISTÓRIA - SVET

Zvoniaci stromček česky alebo Anjelské zvonenie celosvetovo je veľmi obľúbenou kulisou Adventu a Vianoc. Za to úplne prvé Anjelské zvonenie, tak ako ho poznáme v modernej podobe, môžeme považovať zvonenie nemeckej spoločnosti Adrian & Stock zo Solingenu. Hoci ho táto spoločnosť nevynašla, nechala si v roku 1905 patentovať princíp jeho fungovania.

Anjelské zvonenia zo začiatku 20. storočia mali prakticky rovnaký princíp fungovania tak ako tie dnešné, len sa líšili v podobe. Samotná podoba sa dočkala v priebehu rokov mnohých modifikácií. Spoločnosť Adrian & Stock zakúpil Paul Hartkopf, ktorý pokračoval vo výrobe vybraných typov do 60. rokov minulého storočia.

Nesmierna popularita dala vzniknúť aj mnohým konkurenčným firmám, avšak Adrian & Stock je považovaný celosvetovo za tú najznámejšiu. Medzi ďalších výrobcov patrili aj Gebruder Bell zo Solingenu, alebo Gebruder Bros. Druhá svetová vojna však zapríčinila pokles exportu a vnímania nemeckého zvonenia ako lídra na trhu.

Vzhľadom na útlm na nemeckom trhu sa tak dostávame do obdobia švédskeho vzoru, ktorý začali ponúkať americké obchody, napr. v roku 1958 obchod Sears predáva vo svojich predajniach práve Anjelské zvonenie zo Švédska.

V priebehu nasledujúcich rokov vznikol aj český Zvoniaci stromček, ale aj celý rad nových nemeckých, dánskych, čínskych a iných variantov.

VÝROBA

Dnešná výroba je rovnako ako tá v minulosti dielom šikovných českých rúk. Pôvodné nástroje majitelia opravili, chýbajúce komponenty vyrobili a všetko oživili. Snažili sa zachovať pôvodný motív ihličia na tele stromčeka, resp. pôvodný nástroj významnej umeleckej hodnoty, zostal zachovaný v pôvodnej podobe. Je až prekvapujúce, že cez 50 rokov staré nástroje, ktoré 20 rokov odpočívali, dokážu naďalej bezchybne fungovať a potvrdiť tak svoju remeselnú kvalitu.

Jednotlivé kovodiely nesú punc z valcovní plechu vo Veľkom Šenove. Tieto sú ručne lisované v Rožmitále pod Třemšínom, kde prebieha aj všetka nástrojárska práca a zároveň kompletizácia v chránenej dielni zamestnávajúcej osoby s telesným postihnutím.

Ostatné bižutérne komponenty ako sú sklenené perly, retiazka a zvoniaca korálka, majú svoj pôvod na Jablonecku. Do budúcna výrobca zvažuje aj vytvorenie edície s pôvodnými fúkanými perlami (princíp vianočných ozdôb), ktoré boli v priebehu dekád nahradené sklenenými.

 

 

Zvoníci stromek si môžete kúpiť tu.
Sviečky na doplnenie do stromčeka si môžete kúpiť tu. V balení je 12 kusov a z vlastnej skúsenosti vám doporučujeme kúpiť minimálne rovno 2 balenia.


*článok a všetky informácie boli prebraté od výrobcu tu

Späť do obchodu